- Montaż żaluzji bezinwazyjny a inwazyjny - który jest lepszy?
- Montaż żaluzji poziomych a montaż żaluzji pionowych - czym się różni?
- Jak się przygotować do mocowania żaluzji? Jakie narzędzia będą potrzebne?
- Dokładne zmierzenie okien - jak to zrobić?
- Jak zamontować żaluzje? Poradnik krok po kroku
- Jak zamontować żaluzje na oknie? Podsumowanie
Montaż żaluzji bezinwazyjny a inwazyjny – który jest lepszy?
Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, że do dyspozycji masz zarówno tradycyjną instalację inwazyjną, jak i montaż żaluzji bez wiercenia. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Pierwsze z nich cechuje się bez wątpienia większą stabilnością i trwałością. Możesz mieć pewność, że zamocowane w ten sposób żaluzje pozostaną na swoim miejscu przez wiele długich lat, gwarantując Ci maksimum wygody.
Montaż żaluzji bezinwazyjny polega natomiast na mocowaniu ich do ramy okiennej bez użycia wiertarki i wkrętów. Znakomicie sprawdza się więc jako rozwiązanie tymczasowe – na przykład w mieszkaniach wynajmowanych, gdzie trudno o zgodę na wiercenie dziur w ścianach. Zainstalowane w ten sposób rolety możesz też równie łatwo zdjąć, nie pozostawiając na oknach żadnych śladów. Jest to zatem znakomity wybór dla osób, którym zależy na szybkim, łatwym i bezpiecznym montażu żaluzji, a także ich bezproblemowym demontażu.
Montaż żaluzji poziomych a montaż żaluzji pionowych – czym się różni?
Poza tradycyjnymi roletami poziomymi, do dyspozycji masz także nowoczesne żaluzje pionowe (tzw. verticale). Z uwagi na różnice w konstrukcji, wymagają one nieco innego sposobu mocowania. Są to osłony, które zwijają się i rozwijają w lewo lub w prawo. Podstawę ich mechanizmu stanowi szyna, którą instaluje się na ścianie lub na suficie. Należy przy tym zadbać o swobodę obracania i przesuwania pionowych lameli.
Montaż żaluzji poziomych różni się natomiast w zależności od rodzaju osłon. Możesz zamocować je zarówno do ściany lub sufitu, jak i bezpośrednio do okna bądź wnęki. Unosi się je i opuszcza w górę i w dół. Niektóre z nich dodatkowo pozwalają na regulowanie kąta nachylenia lameli, co gwarantuje precyzyjną kontrolę ilości światła słonecznego we wnętrzu.
Różnica między montażem żaluzji pionowych i poziomych sprowadza się więc przede wszystkim do miejsca mocowania prowadnic i ilości wymaganej przestrzeni. Instalacja tych pierwszych jest zazwyczaj trudniejsza, podczas gdy te drugie zapewniają większą swobodę i szersze możliwości aranżacyjne.
Jak się przygotować do mocowania żaluzji? Jakie narzędzia będą potrzebne?
Z dokładnym spisem narzędzi niezbędnych do mocowania żaluzji zapoznasz się w instrukcji montażu, dołączonej do osłon. Zazwyczaj obejmuje on:
- śrubokręt,
- poziomicę,
- wiertarkę,
- linijkę,
- ołówek,
- miarkę budowlaną,
- drabinę,
- kołki i wkręty (najczęściej są one zawarte w zestawie).
Kiedy przygotujesz już wszystkie potrzebne narzędzia i sprawdzisz, czy w Twoim zestawie żaluzji nie brakuje żadnych elementów, zajmij się przygotowaniem powierzchni montażowej. Krok ten polega na oczyszczeniu ściany, sufitu lub ramy okiennej i usunięciu ewentualnych zabrudzeń czy resztek kleju. Dzięki temu instalacja rolet przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.
Dokładne zmierzenie okien - jak to zrobić?
Proces montażu żaluzji wymaga też dokładnego zmierzenia okna. To krok, który będzie miał wpływ zarówno na estetykę, jak i na prawidłowe działanie osłon. Jak zmierzyć okna do rolety? Odpowiedź zależy przede wszystkim od sposobu montażu, na który się zdecydujesz:
- Montaż żaluzji na ramie okiennej – szerokość okna zmierz razem z listwami przyszybowymi (lub dodaj 4 cm do szerokości szyby). Wysokość należy mierzyć od połowy górnej ramy do połowy dolnej.
- Montaż żaluzji w świetle szyby – wielkość szyb zmierz wraz z uszczelkami. Samą ich szerokość sprawdź na trzech różnych wysokościach i wybierz najniższy z wyników, odejmując od niego jeszcze 2 mm.
- Montaż żaluzji do sufitu – zmierz szerokość wnęki okiennej i dodaj do niej 5 – 10 cm. Możesz ją też po prostu dostosować do długości parapetu. Wysokość mierz z kolei od sufitu do parapetu lub podłogi, odejmując od wyniku 2 cm.
- Montaż żaluzji do ściany – w tym przypadku postępuj dokładnie tak samo jak przy montażu żaluzji do sufitu. Wysokość mierz jednak nie od samej góry, tylko od miejsca na ścianie, gdzie planujesz zamocować szynę.
- Montaż żaluzji we wnęce okiennej – zmierz szerokość i wysokość wnęki okiennej i od obu tych wymiarów
odejmij po 2 cm, aby żaluzja nie leżała na parapecie i nie blokowała się między ścianami.
Jak zamontować żaluzje? Poradnik krok po kroku
Montaż żaluzji aluminiowych, drewnianych czy bambusowych będzie zawsze przebiegał w podobny sposób. Bez względu na to, czy wybierzesz mocowanie rolet do ściany, czy do powierzchni okna, musisz wykonać właściwe te same kroki. Główna różnica polega na pobraniu właściwych miar, o czym wspominaliśmy wyżej. Kolejne etapy są już jednak do siebie bardzo podobne. Sprawdź więc, jak zamontować żaluzje!
Montaż żaluzji na ramie okiennej
To dość prosty sposób montażu żaluzji. Wystarczy, że w połowie górnej ramy okiennej wywiercisz otwory i za pomocą zaczepów zaciskowych i wkrętów zamocujesz roletę. W efekcie osłona powinna zakrywać szybę i listwy przyszybowe, pozwalając na płynne opuszczanie i podnoszenie.
Pamiętaj, że w tym przypadku masz też do dyspozycji montaż bezinwazyjny. Żaluzję mocujesz wówczas do górnej krawędzi okna za pomocą haczyków zaciskowych. Przy roletach plisowanych haczyki zakładasz również na dolną krawędź, dzięki czemu plisy przylegają do ramy.
Montaż żaluzji w świetle szyby
Ten sposób montażu żaluzji może Ci przysporzyć najwięcej problemów, ponieważ wymaga bardzo dokładnych pomiarów i precyzyjnego mocowania. Miej też na uwadze, że nie na każdym oknie uda Ci się go przeprowadzić. Aby było to możliwe, listwy przyszybowe muszą mieć odpowiedni kształt i powierzchnię. Jeśli są mocno zaokrąglone lub bardzo wąskie, prawdopodobnie nie pozwolą Ci na montaż żaluzji w świetle szyby.
Aby zainstalować rolety w ten sposób, zamocuj uchwyty do żaluzji na dolnej i górnej listwie przyszybowej. Najlepiej postępuj przy tym zgodnie z instrukcją producenta. Następnie rozciągnij między zaczepami linki boczne, umożliwiając swobodne zwijanie i rozwijanie rolet.
Montaż żaluzji do sufitu
Montaż żaluzji do sufitu wymaga wiercenia i wyboru odpowiedniej długości kołków. Muszą one utrzymać spory ciężar, więc warto zwrócić uwagę na solidne zamocowanie całej konstrukcji. Do sufitu przykręć szynę, dbając o jej symetryczny układ względem okna i parapetu.
Pamiętaj też o tym, że zwinięta żaluzja zachowuje ok. 15% swojej długości. Trochę miejsca pod sufitem zajmują także rolety. Oznacza to, że w niektórych przypadkach mogą one utrudniać swobodne otwieranie okien, a nawet drzwi balkonowych. Przed rozpoczęciem montażu upewnij się więc, że unikniesz takich komplikacji.
Żaluzje montowane do ściany
Montaż żaluzji do ściany to jedno z popularniejszych rozwiązań. Przebiega właściwie tak samo jak mocowanie osłon do sufitu, z tą różnicą, że otwory wierci się w ścianach. Później wystarczy umieścić w nich kołki rozporowe i przykręcić prowadnicę. W tym przypadku również sprawdź, czy złożona żaluzja nie utrudnia otwierania okna, i zrób dobry użytek z poziomicy, aby osłona wisiała idealnie prosto.
Żaluzje we wnęce okiennej
Montaż żaluzji we wnęce okiennej niczym właściwie nie różni się od mocowania jej do ściany poza wnęką. W tym przypadku też trzeba wywiercić otwory i zainstalować szynę nad oknem. Może to być zadanie o tyle trudniejsze, że dostępna w tym miejscu przestrzeń jest niejednokrotnie bardzo ograniczona. Oznacza to potencjalne problemy z otwieraniem okna. Jeśli więc zwinięta roleta lub żaluzja nachodzi na ramę, lepiej zastanów się nad innym sposobem jej montażu.
Jak zamontować żaluzje na oknie? Podsumowanie
Dzięki powyższym wskazówkom z łatwością dostosujesz swoje rolety lub żaluzje do powierzchni okna i zamocujesz je w wybranym miejscu. Nie pozostaje Ci więc nic innego jak zapoznać się z asortymentem naszego sklepu internetowego i dobrać atrakcyjne osłony okienne do każdego pomieszczenia w swoim domu!