Każdy, kto szuka nowoczesnych i praktycznych osłon okiennych do swojego mieszkania, powinien zainteresować się roletami plisowanymi. Stanowią one jedno z najprostszych, a zarazem najbardziej funkcjonalnych rozwiązań w tym zakresie. Chcesz dowiedzieć się, na czym polegają ich kluczowe zalety i jak dopasować je do wystroju wnętrza? Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem na temat plis okiennych!

 

  1. Zalety rolet plisowanych
  2. Jakie są rodzaje plis okiennych?
  3. Jak dobrać kolor plis na oknach do wystroju wnętrza?
  4. Z jakiego materiału mogą być wykonane plisy okienne?
  5. Do jakiego stylu wnętrzarskiego pasują rolety plisowane?
  6. W jakich pomieszczeniach sprawdzą się plisy okienne?

Zalety rolet plisowanych

Plisy stanowią znakomitą alternatywę nie tylko dla klasycznych zasłon, ale nawet dla żaluzji i rolet wykonanych na przykład z drewna czy aluminium. Do ich podstawowych zalet należą:

  • Lekkość – rolety plisowane produkuje się z lekkich tkanin, które nie obciążają okien.

  • Łatwy montaż – bez trudu poradzisz sobie z instalacją lekkich plis na oknie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na montaż bezinwazyjny.

  • Wygodna obsługa – plisy nie posiadają żadnych skomplikowanych mechanizmów sterowania. Można je zasłaniać i odsłaniać, korzystając z prostych uchwytów.

  • Precyzyjna kontrola nasłonecznienia – harmonijkowe plisy możesz rozwijać nie tylko od dołu, ale także od góry. Pozwala to na takie ustawienie rolet, aby bezpośrednio blokowały one rażące w oczy słońce bez konieczności zasłaniania całego okna.

  • Szeroka oferta – rolety plisowane dostępne są w niezliczonej ilości wzorów i kolorów, co sprzyja niebanalnym aranżacjom wnętrz.

Jakie są rodzaje plis okiennych?

Tekstylne żaluzje plisowane można podzielić pod kątem różnych kryteriów. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób montażu. Na rynku spotkasz się bowiem zarówno z plisami bezinwazyjnymi, jak i roletami instalowanymi w świetle szyby. Te pierwsze okażą się znakomitym wyborem dla osób, które chcą szybko założyć plisy na okna, nie ingerując przy tym w konstrukcję ram. Te drugie natomiast idealnie przylegają do szyb, eliminując prześwity i zachwycając swoją estetyką.

Plisy okienne różnią się jednak nie tylko sposobem montażu. Istotnymi kryteriami są także: stopień zaciemnienia, kształt czy materiał wykonania. Do popularnych rodzajów rolet plisowanych należą więc między innymi:

  • Plisy zaciemniające – to plisy przeciwsłoneczne, które całkowicie zaciemniają pomieszczenie, poprawiając jakość snu czy np. seansów filmowych.

  • Plisy okrągłe, trójkątne itd. – poza klasycznymi roletami prostokątnymi, na rynku dostępne są też plisy w nietypowych kształtach, dopasowane do niestandardowych okien.

  • Plisy bambusowe – choć zdecydowana większość rolet plisowanych wykonana jest z różnego rodzaju tekstyliów, to na rynku można się też spotkać z modelami wykorzystującymi włókna bambusowe.

Jak dobrać kolor plis na oknach do wystroju wnętrza?

Decydując się na nowoczesne plisy, zapewniasz sobie bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Tego typu osłony okienne dostępne są w licznych odcieniach – od uniwersalnych beży i szarości, po ekstrawaganckie pomarańcze, zielenie i fiolety. Jakie plisy wybrać do swojego mieszkania?

Zastanawiając się nad kolorami rolet plisowanych, pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim styl wnętrza. Zupełnie innej palety barw będzie wymagała przecież aranżacja glamour, a innej na przykład skandynawska. Aby ułatwić sobie wybór, skorzystaj z naszej krótkiej ściągi:

  • Styl nowoczesny – ma co prawda różne oblicza, ale najczęściej wykorzystuje biel i czerń jako bazę oraz intensywne czerwienie, żółcie czy błękity w charakterze detali.

  • Styl rustykalny – to przede wszystkim naturalne odcienie drewna i kolory ziemi.

  • Styl skandynawski – dominuje w nim biel, łączona często z odcieniami szarości oraz beżu.

  • Styl industrialny – to odważna estetyka, w ramach której warto korzystać z głębokich czerni, antracytu, grafitu, a także z jaskrawych detali.

  • Styl boho – w przeciwieństwie do estetyki industrialnej, wykorzystuje głównie ciepłe odcienie ziemi, biele oraz brązy.

  • Styl glamour – wnętrza urządzone w tej estetyce to świetne miejsca dla głębokich szmaragdów, granatów, bordo czy butelkowej zieleni, a ponadto dla charakterystycznych blasków złota i srebra.

  • Styl prowansalski – tutaj najlepiej sprawdzą się biele, kremy, delikatne beże i oczywiście lawenda.

Poza stylem pomieszczenia, w procesie decyzyjnym warto uwzględnić także jego wymiary i przeznaczenie. W dużych wnętrzach możesz postawić na ciemne plisy, które nadadzą im przytulny charakter, ale w mniejszych pokojach lepiej sprawdzą się jasne rolety, optycznie powiększające przestrzeń.

Z jakiego materiału mogą być wykonane plisy okienne?

Rolety-plisy produkuje się przede wszystkim z poliestru. Jest to tworzywo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i kontakt z wodą. Znakomicie sprawdza się więc nawet w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. W roletach zaciemniających wykorzystuje się ponadto warstwę gumy, dzięki której plisy w oknach w ogóle nie przepuszczają do wnętrza promieni słonecznych.

Na rynku możesz też znaleźć rolety-harmonijki wykonane z mieszanek tkanin syntetycznych i naturalnych czy z juty. Nie należą jednak do popularnych rozwiązań, podobnie jak wspomniane już wcześniej plisy z włókien bambusowych.

Do jakiego stylu wnętrzarskiego pasują rolety plisowane?

Szeroki wybór rolet plisowanych sprawia, że z łatwością dopasujesz je do każdej aranżacji. Takie osłony najlepiej zaprezentują się w pomieszczeniach, które odznaczają się minimalizmem. Dobry użytek zrobisz z nich więc przede wszystkim w stylu:

  • nowoczesnym,

  • industrialnym,

  • skandynawskim.

W przypadku takich aranżacji stawiaj głównie na plisy gładkie, które pogłębią wrażenie ładu i harmonii. Wzorzyste rolety mogą natomiast okazać się ciekawym wyborem do wnętrz urządzonych w estetyce glamour czy boho. W ich przypadku nie musisz silić się na minimalizm, a tkaniny plisowane dobrze pasują do charakteru takich projektów.

Montaż plis może natomiast nie być najlepszym pomysłem w przypadku eleganckich aranżacji klasycznych czy art deco. W takich wnętrzach zdecydowanie lepiej sprawdzą się zasłony.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się plisy okienne?

Atrakcyjny wygląd plis okiennych idzie w parze z ich funkcjonalnym charakterem. Czyni to z nich idealne rozwiązanie do pomieszczeń różnego typu. Oczywistym elementem wyposażenia wydają się na przykład plisy w salonie, jadalni czy sypialni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamontować je także w pokoju dziecięcym, pomieszczeniu biurowym, a nawet w kuchni czy w łazience. Poznaj zalety każdego z tych rozwiązań:

  • Plisy w strefie dziennej – rolety plisowane pozwolą Ci zaprojektować atrakcyjną aranżację okien balkonowych, a nawet dużych przeszkleń oddzielających Twój salon od ogrodu czy tarasu. W pokojach dziennych najlepiej stosować plisy transparentne, które pozwolą Ci kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrz i zasłonią je przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów, ale jednocześnie nie zaciemnią salonu całkowicie.

  • Plisy w sypialniach – w tym przypadku możesz zdecydować się na rolety zaciemniające. Dzięki temu wyeliminujesz problem świateł z zewnątrz, które mogą utrudniać zaśnięcie. Zauważ, że plisy montowane na listwach przyszybowych doskonale sprawdzą się w oknach dachowych. Warto je więc zastosować także w sypialniach na poddaszu.

  • Plisy w kuchni i łazience – planując aranżację małych okien w kuchni lub łazience, postaw na tkaninę, którą łatwo będzie utrzymać w czystości. Plisy powinny być odporne na wilgoć i zabrudzenia.

  • Plisy w gabinecie – z uwagi na konieczność pracy przy komputerze, a nieraz także korzystania z projektora, w pomieszczeniu biurowym najlepiej zamontować plisy zaciemniające. Jeśli zamontujesz je w świetle szyby, unikniesz problematycznych prześwitów.

Znając podstawowe zalety rolet plisowanych i ich najczęstsze zastosowania, z łatwością wykorzystasz je na potrzeby aranżacji własnego mieszkania. Szeroki wybór kolorów plis okiennych na wymiar czeka na Ciebie w asortymencie naszego sklepu internetowego. Zapoznaj się więc ze szczegółami oferty i zamów idealne rolety do swoich wnętrz!