1. Najważniejsze rodzaje żaluzji wewnętrznych
  2. Najpopularniejsze typy rolet wewnętrznych
  3. Jak wybrać właściwe żaluzje wewnętrzne do danego pomieszczenia?
  4. Żaluzje wewnętrzne - rodzaje. Podsumowanie

Najważniejsze rodzaje żaluzji wewnętrznych

Na rynku znajdziesz dwa podstawowe rodzaje żaluzji wewnętrznych. Różnią się one materiałem, z którego zostały wykonane. Pod tym kątem dzieli się je na:

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane to znakomity wybór dla osób, które cenią sobie naturalną estetykę i sprawdzone rozwiązania. Najlepiej pasują do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym i klasycznym. Nadają aranżacji ciepło i elegancję, odznaczając się jednocześnie wysoką trwałością. Mimo to wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ drewno ma umiarkowaną odporność na wilgoć czy promieniowanie UV. Najczęściej wykorzystuje się je w salonach i sypialniach.

Żaluzje aluminiowe

Największą popularnością żaluzje aluminiowe cieszyły się na początku tego stulecia. Uchodziły przede wszystkim za rozwiązanie praktyczne, ponieważ metalowe lamele są bardzo łatwe w czyszczeniu i odporne na takie czynniki jak woda i promieniowanie słoneczne. Często instalowano je zatem w kuchniach i łazienkach. Choć żaluzje aluminiowe są dziś stopniowo wypierane przez rolety tkaninowe, ich minimalistyczny design nadal znakomicie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach.

Najpopularniejsze typy rolet wewnętrznych

Różne rodzaje rolet wewnętrznych wykonane są najczęściej z tkanin, ale mogą różnić się sposobem montażu i obsługi. Wśród wielu wariantów żaluzji dostępnych na rynku z łatwością znajdziesz rozwiązania odpowiadające Twoim indywidualnym preferencjom. Sprawdź więc, czym charakteryzują się różne typy rolet wewnętrznych:

Rolety zaciemniające

Rolety zaciemniające mogą być wykonane z różnych materiałów. Ich kluczową cechą charakterystyczną jest to, że pozwalają całkowicie zaciemnić pomieszczenie, ponieważ nie przepuszczają światła. Nic więc dziwnego, że znajdują szerokie zastosowanie w sypialniach. Przychodzą z pomocą także we wnętrzach, gdzie odbywają się seanse filmowe. Jeśli chcesz na przykład zainstalować projektor w pokoju z oknami, nie obejdziesz się bez dobrych rolet zaciemniających.

Najczęściej ten rodzaj zasłon okiennych przyjmuje postać rolet tkaninowych. Po rozwinięciu całkowicie zaciemniają one pomieszczenie. Warto więc pamiętać, że kiedy są zwinięte, nie chronią wnętrza choćby przed spojrzeniami przechodniów.

Rolety tkaninowe

Poza żaluzjami zaciemniającymi, rolety materiałowe obejmują też wiele innych rozwiązań. Za sprawą szerokiego wyboru tkanin, produkty te dostępne są w niezliczonej ilości kolorów, wzorów i faktur. Jak żadne inne, żaluzje materiałowe pozwalają więc na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji wnętrza. Warto zauważyć, że mogą mieć różne stopnie zaciemnienia, więc każdy znajdzie wśród nich wariant dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Rolety tkaninowe przyjmują między innymi postać verticali. To nic innego jak żaluzje pionowe, wykonane z podłużnych pasów materiału. Są one połączone łańcuszkiem lub sznureczkiem i obracają się w obie strony, co ułatwia regulowanie ilości światła wpadającego do wnętrza. Ze względu na swoją estetykę, verticale chętnie wykorzystywane są w nowoczesnych, minimalistycznych projektach mieszkań oraz biur.

Rolety plisowane

Innym rodzajem żaluzji tkaninowych są rolety plisowane. Dzielą się one na jedno- i dwufunkcyjne. Te pierwsze zwija się z dołu do góry, a te drugie – w obie strony. Plisy to po prostu harmonijki dostosowane do kształtu okna. Dostępne są nie tylko w prowadnicach, ale też w formie wolnowiszącej. Różne rodzaje rolet plisowanych najlepiej sprawdzają się w przypadku okien o nietypowych kształtach i w pomieszczeniach, gdzie potrzebna jest precyzyjna kontrola promieni słonecznych.

Warto też pamiętać, że niektóre warianty rolet plisowanych cechują się bezinwazyjnym montażem. Wystarczy rozpiąć je na linkach zaczepionych o krawędzie okna, aby cieszyć się możliwością wygodnego zaciemniania pomieszczenia. Plisy znakomicie sprawdzają się więc jako rozwiązanie tymczasowe.

Rolety dzień noc

Rolety dzień i noc to wyjątkowe rozwiązanie przeznaczone dla osób, którym zależy na swobodnej i precyzyjnej kontroli ilości światła wpadającego do wnętrza. Dwuwarstwowe żaluzje składają się z naprzemiennie ułożonych pasów zaciemniających i transparentnych. Można je więc jednym ruchem ustawić albo w pozycji, która całkowicie zaciemni pomieszczenie, albo w takiej, która wpuści do wnętrza maksimum światła.

Różne rodzaje rolet dzień noc sprawdzą się zarówno w strefie dziennej, jak i w sypialniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także w kuchni lub łazience. Żaluzje te w idealnym stopniu łączą funkcjonalność i estetyczny wygląd, co powinno przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

Rolety w kasecie

Aby wydłużyć żywotność rolet, czasami ukrywa się je w kasecie. Może ona być wykonana z PCV lub aluminium i zamontowana nad szybą. Złożone żaluzje chronione są więc przed światłem słonecznym i zabrudzeniami, dzięki czemu stanowią atrakcyjną inwestycję na długie lata. Co więcej, kaseta połączona z dwiema prowadnicami i zainstalowana bezpośrednio na ramie okiennej sprawia, że rolety idealnie przylegają do szyby.

Rolety dachowe

Rolety dachowe przeznaczone są do okien dachowych, na których nie da się zamontować klasycznych żaluzji. Posiadają specjalne sprężyny utrzymujące materiał tuż przy szybie, niezależnie od kąta jej nachylenia. Taki rodzaj rolet okiennych dostępny jest zarówno w wersji z mechanizmem samozwijającym, jak i w postaci plis. Żaluzje dachowe odznaczają się nowoczesnym designem i doskonale sprawdzają się na nasłonecznionych poddaszach.

Rolety wolnowiszące

Rolety wolnowiszące to żaluzje materiałowe, które można zamontować zarówno do ramy okna, jak i do ściany czy sufitu. Stanowią proste, ale eleganckie rozwiązanie o wszechstronnym charakterze. Idealnie nadają się do dużych przeszkleń i dostępne są w rozmaitych wariantach. Z powodzeniem dostosujesz je więc nawet do najbardziej oryginalnych projektów wnętrz.

Rolety rzymskie i austriackie

Warto wspomnieć jeszcze o roletach rzymskich i austriackich. Te pierwsze łączą zalety żaluzji tkaninowych i klasycznych zasłon. Są wykonane z materiału, który przy zwijaniu układa się w dekoracyjne fale. Mogą zostać uszyte z delikatnych, wzorzystych tkanin, ale też z zaciemniających tworzyw sztucznych. Rolety austriackie działają w bardzo podobny sposób, przy czym układają się raczej w efektowne marszczenia. Najlepiej odnajdą się w ekskluzywnych, luksusowych wnętrzach.

Jak wybrać właściwe żaluzje wewnętrzne do danego pomieszczenia?

Aby dobrać odpowiedni rodzaj rolet na okno, warto kierować się takimi kryteriami jak:

  • Stopień zaciemnienia – w pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, jak bardzo chcesz zaciemniać pomieszczenie. Jeśli zależy Ci na absolutnej ciemności (np. w sypialni), postaw na materiały nieprzepuszczające światła. Jeżeli jednak planujesz przede wszystkim zasłonić się przed spojrzeniami z zewnątrz, wybierz bardziej transparentne rolety.
  • Sposób obsługi – dostępne na rynku żaluzje można zwijać i rozwijać na różne sposoby. Zdecyduje się na mechanizm, który zapewni Ci maksimum wygody i optymalny poziom kontroli nad roletami.
  • Montaż rolet – w zależności od wybranego rozwiązania, rolety można zamocować bezpośrednio do ramy (także w kasecie), do ściany lub do sufitu. Na szczególną uwagę zasługują też plisy z montażem bezinwazyjnym. Przed zakupem żaluzji zastanów się więc nad tym, który system odpowiada Ci najbardziej.
  • Styl pomieszczenia – przy wyborze rolet wewnętrznych nie sposób zbagatelizować kwestii estetycznych. Żaluzje stanowią bardzo istotny element dekoracyjny, więc postaraj się dopasować je do wystroju wnętrza. W nieco innych projektach sprawdzą się przecież nowoczesne rolety minimalistyczne, a w innych choćby bajeczne rolety austriackie.

Żaluzje wewnętrzne - rodzaje. Podsumowanie

Dzięki lekturze tego poradnika wiesz już, jakie rodzaje żaluzji wewnętrznych masz do dyspozycji i które z nich sprawdzą się najlepiej w określonych aranżacjach. Jeśli zależy Ci na funkcjonalnych, a zarazem estetycznym roletach w oknach, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego!