Czyszczenie żaluzji

Każdy chce korzystać ze swoich osłon okiennych przez wiele lat, niezależnie od tego czy są to rolety, zasłony czy żaluzje. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o nie co pozwoli utrzymać je w świetnej formie przez długi czas. Jednym ze sposobów jest czyszczenie żaluzji z kurzu i tłuszczu. Pamiętaj, że musisz to robić w odpowiedni sposób, który przedstawimy w tym artykule. Sprawdź nasze wskazówki, triki i inspiracje, jak to zrobić!

  • Każdy chce mieć ochronę przed słońcem i jak najwięcej prywatności. Dlatego też osłony okienne są coraz bardziej popularne w wielu domach. Nieważne, czy masz rolety, żaluzje czy zasłony, każda osłona okienna będzie zbierać brud, kurz lub tłuszcz. To sprawia, że są one nie tylko mniej stylowe, ale również mniej skuteczne. Istnieje wiele sposobów na ich czyszczenie, ale nie każda metoda jest odpowiednia dla każdej osłony okiennej.
  • Sprawdź każdą osłonę okienną przed jej zakupem. Każdy rodzaj i materiał będzie wymagał innego podejścia do czyszczenia. Niektóre z nich będą łatwe do czyszczenia tylko z suchą rękawicą lub piórkiem. Ale to nie będzie działać dla każdej osłony okiennej z powodu różnych materiałów używanych.
  • Osłony okienne czyści się najczęściej za pomocą wody lub detergentu i szmatki. Żaluzje poziome są dość proste w czyszczeniu. Do czyszczenia żaluzji z brudu i kurzu należy używać ściereczki z piór, szmatki lub odkurzacza z przystawką do szczotkowania. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat czyszczenia żaluzji, zobacz szczegóły poniżej!

  1. Jak czyścić żaluzje?
  2. Czyszczenie drewnianych żaluzji
  3. Czyszczenie żaluzji bambusowych
  4. Czyszczenie żaluzji aluminiowych i PCV
  5. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu żaluzji!
  6. FAQ

Jak czyścić żaluzje?

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie żaluzji. Najłatwiejszym sposobem będzie użycie suchej szmatki z tkaniny, miotełki do kurzu lub odkurzacza z dołączoną miękką szczotką. Pomoże to w czyszczeniu żaluzji z kurzu i może być stosowane do każdego rodzaju żaluzji. Jeśli chcesz wyczyścić tłuszcz lub brud, wtedy będziesz musiał użyć ciepłej wody lub mokrych chusteczek. Ale pamiętaj, że to rozwiązanie nie będzie działać dla wszystkich żaluzji, ponieważ możesz uszkodzić niektóre z nich, zwłaszcza gdy używasz detergentów. Oczywiście, jeśli używasz wody i boisz się, że rozlejesz ją na ścianę lub okno, możesz je zdemontować i zrobić to np. w wannie. W przypadku dużych, niestandardowych rolet możesz zatrudnić do ich czyszczenia profesjonalistów - jeśli nie jesteś pewien, czy zrobić to samemu. Pamiętaj, aby nie nadużywać wody - do większości zabrudzeń żaluzji poziomych wystarczy wilgotna ściereczka.

Czyszczenie drewnianych żaluzji

Nasze żaluzje drewniane pod wymiar to jedna z najpopularniejszych osłon okiennych na rynku. Ich naturalny wygląd sprawia, że są idealnym wyborem do większości wnętrz. Dzięki temu, że wykonane są z poziomych lameli nie potrzeba wiele czasu na ich czyszczenie. Najodpowiedniejszą metodą czyszczenia będzie sucha szmatka lub odkurzacz z nasadką szczotkową. Żaluzje drewniane sprawdzają się w suchych i dobrze wentylowanych wnętrzach. Do czyszczenia tłuszczu lub plam można użyć wilgotnych chusteczek, ale użycie wody może uszkodzić żaluzje i skrócić ich żywotność.

Czyszczenie żaluzji bambusowych

Żaluzje bambusowe to jeden z bestsellerowych produktów na rynku, wybierany do wielu wnętrz jako dekoracja okienna. Ich naturalny i ponadczasowy design sprawia, że doskonale pasują do wielu domów. Ich czyszczenie jest również proste. Aby je wyczyścić, wystarczy jedynie odchylić lamele w jednym kierunku. Sposób czyszczenia będzie taki sam jak w przypadku żaluzji drewnianych, ale można użyć odrobiny wody, ponieważ żaluzje te są odporne na wodę i wilgoć.

Czyszczenie żaluzji aluminiowych i PCV

Żaluzje aluminiowe i PCV, takie jak drewnopodobne PCV lub drewnopodobne są często wybierane przez klientów ze względu na ich odporność na wodę i wilgoć.Są to również produkty o dobrym stosunku jakości do ceny. Są łatwe w czyszczeniu. Dzięki swoim właściwościom można je czyścić wodą nie uszkadzając ich.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu żaluzji!

Utrzymanie żaluzji w czystości jest ważne, ponieważ brud, tłuszcz lub kurz mogą negatywnie wpłynąć na stan żaluzji i ich konserwację. Co ważniejsze, będziesz musiał poświęcić więcej czasu, detergentów lub wody. Czyść swoje osłony okienne raz na 1-2 tygodnie, aby uzyskać dłuższy czas konserwacji. Rób to za pomocą suchej szmatki lub tkaniny do usuwania kurzu i mokrych chusteczek do usuwania plam i tłuszczu. Jeśli masz żaluzje na dużych, niestandardowych oknach, możesz wezwać profesjonalną firmę, która pomoże Ci w ich czyszczeniu.